Biznes

Czy doradztwo finansowe jest przydatne?

Czy doradztwo finansowe jest przydatne?

Dzisiaj coraz więcej Polaków podejmuje decyzję o nawiązaniu współpracy z doradcą kredytowym. Na czym jednak polega doradztwo kredytowe? Czy rzeczywiście warto korzystać z tego rodzaju usług? W jakich sytuacjach jest to wskazane, a kiedy pomoc doradców jest zbędna?

Pomoc w zarządzaniu finansami

Niewątpliwie, wiele osób ma poważne problemy z zarządzaniem swoimi własnymi finansami. Wydaje się, że problemy ekonomiczne większości obywateli nie wynikają wcale ze zbyt niskich zarobków, ale z nieumiejętnego nimi gospodarowania. Dlatego też, w kwestii finansów domowych warto skorzystać z doradztwa finansowego bądź kredytowego. Doradca pomaga swoim klientom zaplanować wydatki, jak również kredyty i ich spłatę. Dzięki fachowej pomocy wiele osób może sobie pozwolić na życie na wyższym poziomie niż wcześniej

Wybór kredytu

Oczywiście, niezależnie od wysokości zarobków, warto czasem skorzystać z kredytu. Niektórych celów nie da się osiągnąć bez zadłużenia. Istotne jest jednak, aby zaciągać odpowiednie kredyty z właściwą częstotliwością. W tym pomaga właśnie doradztwo kredytowe. Przeszkolony fachowiec analizuje sytuację finansową oraz zawodową swojego klienta, a następnie doradza mu, czy warto w jego przypadku wziąć kredyt. Jeśli doradca wspólnie z klientem stwierdzają, iż pożyczka jest dobrym pomysłem, pozostaje jeszcze tylko zdecydować o jej wysokości oraz o banku, w którym najlepiej się zadłużyć.

Sprawdź kredyt deweloperski – niezależny doradca kredytowy – zobacz

Jak spłacić długi?

Niewątpliwie, doradztwo finansowe bywa potrzebne się na co dzień, jednak szczególnie pomocne okazuje się w skrajnych sytuacjach. Dlatego też, doradztwo kredytowe najbardziej przydaje się osobom mocno już zadłużonym. W takim przypadku zadaniem doradcy jest nie tyle doradzenie w kwestii zaciągnięcia kredytu, ale raczej zaplanowanie jego spłaty. Fachowiec jest w stanie lepiej od laika obliczyć wszelkie wydatki i zobowiązania oraz na tej podstawie stworzyć najbardziej optymalny plan spłaty. Oczywiście jednak, o tym czy dany plan będzie mógł zostać zrealizowany decydują również banki będące wierzycielami.

Reprezentowanie klientów

Doradztwo kredytowe często nie ogranicza się jedynie do pomocy teoretycznej, ale również polega na reprezentowaniu klientów przez doradców finansowych. Chodzi na przykład o wyręczenie klienta w rozmowach z wierzycielami. Doradca finansowy, posiadający duże doświadczenie, jest w stanie skuteczniej negocjować z wierzycielem. Dlatego też, zwykle udaje mu się wywalczyć nieco korzystniejszy plan spłaty kredytów.

Ponadto, czasami warto poprosić doradcę o obecność już na etapie starania się o kredyt. Bardzo możliwe, że uda się wtedy wynegocjować zdecydowanie bardziej atrakcyjne warunki umowy. Przede wszystkim, doradca zna dobrze rynek i wie jakie są najlepsze w danej chwili oferty. Niewątpliwie, wiedza ta jest bardzo przydatna podczas negocjowania warunków kredytu w konkretnym banku. Ponadto, przedstawiciele banków są mniej skłonni do nadużyć jeśli wiedzą, że rozmawiają z fachowcem dostrzegającym wszelkie próby manipulacji z ich strony.