Budownictwo

Rola masy bitumicznej w budownictwie drogowym

Rola masy bitumicznej w budownictwie drogowym

W obecnych czasach rola budownictwa drogowego jest bardzo duża. Coraz więcej buduje się dróg, które umożliwiają samochodom szybkie poruszanie się z miasta do miasta, albo z kraju do kraju. Obecnie, stosowane są już najnowocześniejsze rozwiązania i technologie, które przyspieszają proces budowy dróg.

Masy bitumiczne stosowane są w dzisiejszych czasach do zabezpieczenia przed działaniem wody. Są to nowoczesne preparaty rozpuszczalnikowe lub bezrozpuszczalnikowe. Przede wszystkim tego typu preparaty doskonale zastępują folie, papy czy membrany hydroizolacyjne. Asfalt jest wzbogacony o żywice polimerowe lub inne tworzywa, które poprawiają właściwości izolacyjne. Stosowane w nich środki wpływają skutecznie na przyczepność oraz również elastyczność. Masy bitumiczne to roztwory asfaltowe, które służą do gruntowania podłoża przed nałożeniem właściwej masy. Emulsje asfaltowe to zawiesiny cząstek asfaltu w wodzie. Jest ich nawet kilka rodzajów. Pierwszym rodzajem są emulsje asfaltowe anionowe.

Warto o nich wiedzieć, że mają one stosunkowo długi czas wiązania, dlatego używane są wyłącznie przy dobrej pogodzie, czyli w sezonie wiosennym oraz letnim. Kolejną grupę stanowią emulsje asfaltowe kationowe, są one przede wszystkim szybkowiążące i odporne na niską temperaturę. Emulsje asfaltowe lateksowe z kolei, mają długi czas wiązania i wysoką odporność na wodę i kwasy. Tworzą warstwę trwale elastyczną. Natomiast masy asfaltowo-żywiczne, asfaltowo-gumowe, asfaltowo-kauczukowe, asfaltowo-polimerowe i asfaltowo-aluminiowe, nadają się do wykonania izolacji przeciwwilgociowych. Natomiast, lepiki asfaltowe stanowią mieszankę asfaltów i wypełniaczy. Nanosi się je na zimno. Lepiki można stosować jako samą izolacje. Warto wiedzieć, że bitumiczne masy izolacyjne są łatwiejsze w stosowaniu niż folie, membrany czy papy. Dokładnie pokrywają i tworzą szczelne i bezspoinowe powłoki.

Szukasz produktów do budowy i remontu dróg? Sprawdź asfalt na zimno – czd.com.pl

Rola taśmy dylatacyjnej w budownictwie drogowym

Taśmy dylatacyjne są to specjalistyczne taśmy, które wykorzystuje się w przerwach dylatacyjnych, aby zapobiec zbieraniu się wody i wilgoci. Produkowane są z różnych materiałów oraz komponentów. W budownictwie drogowym wykorzystywane są te, które są przeznaczone do użytku na zewnątrz. Przede wszystkim, taśmy dylatacyjne służą do uszczelniania wszelkich technologicznych przerw roboczych, które mają miejsce w betonowaniu. Co jest również ważne, taśmy dylatacyjne uszczelniają również szczeliny dylatacyjne w konstrukcjach betonowych oraz w żelbetowych. Taśmy dylatacyjne stanowią pasywną przegrodę, dla penetrującej wody.

Wykonane są one najczęściej z termoplastycznego tworzywa sztucznego. Taśmy dylatacyjne są niezbędne w budownictwie drogowym. Zapewniają one solidne wykończenia. Są one bardzo łatwe w aplikowaniu. Oczywiście posiadają one również właściwości wodoodporne. Są one również bardzo elastyczne, łatwo można je formować. Są one z reguły bardzo mocne i trwałe, odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.