Ogólna

Kominki – Jak je czyścić i konserwować?

Kominki – Jak je czyścić i konserwować?

Fundamentalną zasadą poprawnie działającego kominka jest to, by o niego solidnie dbać zarówno poprzez czyszczenie, jak i konserwowanie. Zalecane jest według przepisów bezpieczeństwa, by 4 razy w ciągu roku pozbywać się sadzy z przewodu kominkowego. Dlaczego?

Gdyż istnieje prawdopodobieństwo pożaru w przypadku zbyt dużego nagromadzenia zbędnej sadzy. Jednakże to tylko jedna z ogólnych zasad oraz norm według, których należy obchodzić się z kominkiem. W artykule zostaną dokładnie przedstawione wszelkie informacje na ten temat.

Przede wszystkim – Po co czyścić kominek?

Jak już wspomniano, z powodu nieczyszczenia komina oraz tym sposobem również nie dbania o środki bezpieczeństwa, można doprowadzić do pożaru domu bądź zniszczenia przewodu. Na ściankach wewnętrznych podczas użytkowania kominka gromadzi się kreozot, który w swych właściwościach wykazuje łatwopalność. Im więcej się go zgromadzi, tym bardziej wzrasta możność zapalenia się przewodu. Może dojść do tego w taki sposób, iż gromadząca się warstwa doprowadzi do braku możliwości przepływu dymu, co skutkuje często po prostu jego zniszczeniem. Dodatkowo kreozot w nadmiernych ilościach powoduje korozję bądź niszczenie uszczelek. Warto pamiętać, iż przed każdym sezonem grzewczym należy zadbać o wnętrze kominka wraz z pozbyciem się nadmiernej ilości sadzy.

Szukasz mebli do warsztatu lub kominków? Znajdziesz je w sklepie Szalony Max – piece kominkowe, meble warsztatowe i inne

Kontrola stanu technicznego

Uwagę należy też zwracać na to, by przynajmniej raz w roku dokładnie dokonać kontroli stanu technicznego kominka. Polega to na precyzyjnym sprawdzeniu stanu uszczelek, które umiejscowione są wokół szyby oraz drzwiczek. Kontroli trzeba również poddać regulatory poprzez, które wlatuje powietrze, szybra, a także blokadę drzwiczek. Jeśli uszczelki będą uszkodzone należy je bezzwłocznie wymienić. Jednakże również przy ich montażu zaleca się zadbanie o to, by ich nadmiernie nie naprężać, gdyż przez takową sytuację mogą utracić swoje specjalne właściwości. Z kolei, elementy wkładu, które są ruchome, czyści się środkami żaroodpornymi, a elementy metalowe poleruje się przeznaczonymi do tego preparatami.

Czyszczenie szyby kominka

Jakie szyby posiadają kominki? Zazwyczaj są to szyby żaroodporne z systemem nawiewu powietrza. Taki rodzaj szyby zapewnia im ochronę przed zanieczyszczeniami. Występują również szyby żaroodporne samoczyszczące z powłoką metaliczną, która występuje od zewnętrznej strony paleniska. O ten drugi rodzaj należy bardzo starannie dbać i ze względów estetycznych, jak i samego aspektu użytkowania. Szyby, które pokrywa warstwa metalu myje się dość rzadko, gdyż przebiegający jej  powierzchni proces pirolizy zapewnia samooczyszczenie.

Przestrzega się przed stosowaniem jakichkolwiek silnie działających preparatów chemicznych, czy też szczotek, które mogą porysować zewnętrzną powierzchnię szyby. Warto wiedzieć, iż proces samoczyszczenia przebiega prawidłowo tylko w sytuacjach, kiedy to do palenia stosuje się suche drewno z drzew liściastych, a prędkość palenia nie przekracza normy prędkości nominalnej. Zdecydowanie warto dbać o kominek, by móc zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie.